Четвер, 14.11.2024, 23:58
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Міні-чат
Статистика

Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ФОРМА ВХОДА
Додаткове учням
ПАРТНЕРИ САЙТУ
Пошук
СЕРТИФІКАТИ
Головна » Статті » Мої статті

Замітки туриста

   Літо .Відпустка. Де відпочити?Це питання раз у рік виникає,мабуть , у кожного.В минулому році я шукала місце відпочинку для усамітнення(пляж ,мало відпочиваючих,вимкнений телефон,думки тільки про відпочинок,ніяких телевізорів , комп'ютерів).Я знайшла таке місце-Керченський півострів , селище Завітне. Прекрасні пляжі,невеликий наплив відпочиваючих.

       В цьому році(2013) настрій вже був інший. Не хотілося просто лежати на пляжі,а хотілося мандрувати. Нажаль, грошей, як завжди, для мандрів малувато ,тому спочатку зайшли з сином в інтернет та ознайомилися з історичними пам'ятками Керчі та прилеглих територій ,з цінами екскурсій,які виявилися обтяжуючими для нашого бюджету.Тому вирішили мандрувати пішки без екскурсій (там ,де це було можливо). Поселилися в селищі Героївка на туристичній базі "Ельтиген". Тому першим обстежили це селище. Античне місто Німфей  знайшли тільки в передостанній день ,тому,що його не видно з узбережжя та з автомобільних шляхів . Як  розшукати це місто пояснили в Керчинському історико-археологічному  музеї. Під  час відвідування цієї історичної пам'ятки мені не давали спокою два питання: Що ми залишимо після себе? Хто більш розвинутий ми, чи вони ,ті, що жили , любили,вмирали в VI ст. до н.е., а ще почуття розчарування ,роздратування . Розкопати розкопали , але привести до пуття та зберегти пам'ятку мабуть грошей не вистачає. Через рік - два місто розмиють дощі, засмітять відпочивальники (зовсім рядом база відпочинку та пляж).


       Німфей — античне місто, колись розташоване на скелястому мисі Комиш-Бурун, біля сучасного селища Ельтиген (Героївка), за 18 км від Пантікапея. Було засновано в 580—560 рр. до н. е. греками, вихідцями з о. Самос. Про це місто згадують Есхіл, Скилак, Пліній, Птолемей. Страбон називає Німфей містом з чудовою гаванню.Основним заняттям жителів міста було землеробство,наявність чудової гавані сприяло активній торгівлі. На ранньому етапіований заглибленими в землю жилими та господарськими спорудами.Близько середини VІ ст..до н.е. розповсюджуються наземні будівлі,будується святилище Деметри,богині землеробства та родючості, в кінці 6 ст.до н.е.на акрополі будуються комплекси суспільних будівель. В V –на початку IV ст. до н.е. Німфей переживає епоху розквіту.

         Місто займало площу близько 9 га. На півночі, заході та півдні від городища — некрополь. На захід від городища розташована т. зв. «Аллея склепів».

      Місту певний час вдавався зберігати незалежність від Пантікапея, воно входило до Афінського морського союзу, тут був дислокований військовий гарнізон афінян, місто карбувало власну монету. В першій половині IV ст.до н.е. в наслідок військової експансії Пантикапея проти Феодосії , Німфей приєднаний до Боспорського царства. Місто було зруйноване,але невдовзі відновлене. Близько IV ст до н.е. в південно-східній частині Німфея над руїнами житлових та суспільних  будівель  споруджується  захисна стіна. На протязі  IV ст.до н.е. створюється монументальний архітектурний ансамбль міста з боку гавані. Серединою ІІІст.до н.е. датуються руйнування , більш за все в наслідок землетрусу. Протягом декількох десятиліть ця територія не використовувалася. Але зміни в економічній і політичній галузях, переорієнтація господарської діяльності призводять до того, що на даній площі в кінці III ст. до н. е. зводяться виноробні комплекси . Другий період розквіту Німфея припадає  на І ст. - першу  половину ІІ ст.н.е. , місто забудовується житловими комплексами садибного типу. Великі руйнування в місті датуються близько другої половини ІІІ ст. та пов’язані з навалою готів,після чого життя міста в попередньому об’ємі вже не відновляється , але продовжується до першої  чверті  IV ст.

Як місто Німфей не існував ізольовано. Постійними були контакти з місцевими народами, а також скіфами. Торгівля пожвавлювала ці зв'язки. І як наслідок - збільшення кількості речей грецького походження в скіфських похованнях - курганах, де скіфи поховані разом з кіньми. Саме в цих похованнях і знайдені шоломи, мечі, вістря стріл та списів, військове знаряддя, датоване 5 ст до н.е. В похованнях вождів знайдені ювелірні прикраси, грецькі чорнолакові чаші, червонофігурні вази, вироби з античної бронзи.


 Це унікальна археологічна пам'ятка, де на невеликій території сконцентровані найрізноманітніші за своїм призначенням і роллю античні споруди: городище, його некрополь, хора зі системою транспортних і гідротехнічних комунікацій, поселеннями та садибами.


Городище Німфея займає плато на березі Керченської протоки (в давнину Боспору Кімерійського), на захід від якого розташовані кургани та ґрунтовий некрополь. Розвідана територія - близько 9 га, але значна частина античного міста нині затоплена морем або занесена пісками пляжу, утвореного на його території.



      Перші обстеження та план городища належать П.  Дюбрюксу(1820-ті роки),а перші розкопки проведені А.Є Люценко ,Н.П. Кондакова,С Веребрюсова(1868,1876-80рр.).Розвідки В.Ф.Гайдукевича(1938р) поклали початок систематичним розкопками Німфея археологічною  експедицією Державного Ермітажа (М.М.Худяк)(1939-58рр)В.М.Скуднова(1960-1964рр) Н.Л.Грач (1966-90рр) О.Ю. Соколова (з 1991р) ,а з 2009 р.- Спільною україно-російською Німфейською Експедицією ІА НАН України та Державного Ермітажу.

       

                                                         


 Пильна увага до цього пам'ятника була прикута  у 1866 р. знахідками ювелірних прикрас, про які з'явилися повідомлення в пресі. Ці знахідки призвели до активізації хижацьких розкопок курганів німфейських місцевими селянами і приватними особами, чому сприяло розташування міста і його некрополя на поміщицькій землі.

     Особливу увагу було привернуто до чоловічих поховань зі зброєю, золотими гривнями, прекрасною чорнолаковою керамікою у супроводі  кінських  поховань, що дозволило говорити про наявність варварських елементів у поховальному обряді, про взаємопроникнення елементів еллінської та варварської культур. У Німфеї відкрито одне з найбільш ранніх святилищ у Причорномор'ї, що присвячене богині землеробства і родючості Деметрі, відкриті житлові та громадські будівлі, оборонна стіна IV ст. до н. е., гончарні печі і виноробні, на окремих ділянках вдалося простежити міське планування і систему міських комунікацій, що відносяться до різних періодів життя міста. У ході багаторічних досліджень на південному схилі німфейского плато вдалося встановити, що тут протягом тривалого періоду існувала священна ділянка — теменос.

 У роки Великої Вітчизняної війни узбережжя, на якому колись був розташований стародавній Німфей, стало ареною жорстоких боїв. Бліндажі, окопи, воронки від снарядів і бомб змінили обриси берега і рельєфу місцевості. Розкопки післявоєнних років велися великими площами. Це дозволило відкрити залишки житлових будинків, майстерень, виноробства, вулиці. Особливо значним стало відкриття стін акрополя і монументальних сходів, що ведуть в нижнє місто, де розташовувався порт. Тоді ж було зроблено сенсаційне відкриття святині з фресками і написами на стінах. У цієї своєрідної античної галереї найбільш вражає півтораметрове зображення корабля з написом на борту «Ісіда». Фреска була відновлена з сотень фрагментів. Відкриття та реставрація фресок святилища були відзначені ЮНЕСКО і престижною премією Онасіс, що була вручена співробітникам Ермітажу. Фреска перевезена в музей Ермітаж, де й експонується.

Серед експонатів Ермітажу - антична кераміка, фігурки з теракоти, посуд зі скла , архітектурні фрагменти, привезені у місто з Сінопи і здобуті з розкопок Німфею.

В даний час у Керченському історико-культурному заповіднику йде розробка проекту музеєфікації городища з метою перетворення його на одну з головних визначних пам'яток околиць міста Керчі. Але скільки ця розробка буде тривати? Не перетвориться це дійство в в дуже тривалий процес? 

Відвідайте городище. Керченський історико-археологічний музей планує проводити екскурсії по містам археологічних розкопок. А в Золотій кладовій  при цьому музеї можна подивитися на деякі знахідки, зроблені підчас розкопок Німфея. В золоту кладову попасти можна  тільки по запису ( в музеї або по телефону +38(06561)25-061) , коштувала екскурсія 40 грн.,але те , що ми побачили та почули того коштує. 

Для самостійних відвідин городища : з автовокзалу в м.Керч на маршрутці №5 , вийти на зупинці Рубіжне , вийти на пляж і йти по узбережжю в бік Керчі (хвилин 7-10), з пляжа можна побачити стародавню стіну та піднятися на місце розкопок. Можна йти по дорозі , але по воді приємніше.



Категорія: Мої статті | Додав: natali (24.07.2013)
Переглядів: 662 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]