Середа, 22.01.2025, 09:42
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Міні-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ФОРМА ВХОДА
Додаткове учням
ПАРТНЕРИ САЙТУ
Пошук
СЕРТИФІКАТИ
Головна » Файли » Практичні роботи з історії

Лабораторно-практична робота "Березневі статті 1654 р."
14.02.2014, 00:03

Лабораторно – практична  робота.

 ТЕМА : «Березневі  статті» (1654 р)

Мета: Дати уявлення учням про українське державотворення за часів гетьмана Богдана Хмельницького; розвивати вміння учнів здобувати інформацію з джерел правового характеру та узагальнювати  їх певним чином.

 Хід уроку .

1.Уважно ознайомтеся з історичним джерелом і завданням до нього.

2.Усвідомте завдання.

3.Виконайте завдання , фіксуючи проміжні результати  досліджень.

4.Зробіть загальний висновок до мети роботи.

 Джерела

 З «Привілею Війську Запорізькому»,наданого російським царем Олексієм Михайловичем (27 березня 1654р.)

«То ми , великий государ,підданого нашого Богдана Хмельницького ,гетьмана Війська Запорізького і все наше Військо Запорозьке пожалували – веліли їм бути під нашою, царського величества , високою рукою , згідно з давнішими їх правами і привілеями , даними їм від королів польських і великих князів литовських , і тих прав і вольностей нічим  нарушати не веліли.Судитися веліли  їм у своїх старших по давніших правах їх , а наші царського величества бояри і воєводи в їх військові суди мішатися не будуть .Число Запорозького війська , за їх власним проханням , веліли ми означити в 60000 реєстрових , і щоб завсіди се число було повне. А коли  б волею Божою прийшли гетьманові смерть , ми , великий государ, лишили Запорозькому війську вибирати гетьмана самим між собою , по давньому звичаю ,а кого виберуть гетьманом , про те писати до нас , великого государя ; а той нововибраний гетьман аби вчинив присягу нам, великому государю ,при тім , кого ми вкажемо.А  при булаві гетьманській веліли ми бути Чигиринському староству по-попередньому  , з усіма приналежностями , які були при нім давніше.Також маєтків козацьких і земель , які вони мають для прожитку,від них і від дітей удів,які зістаються по козаках ,ми не веліли відбирати,а бути при них по – давньому. А коли почнуть приходити в Військо Запорозьке до гетьмана Богдана Хмельницького посли з котрихось пограничних держав з чимсь добрим , ми  , великий государ , таких послів гетьманові лишили приймати і відправляти ,а нам , великому государеві ,зараз писати про все : з яких держав і в яких справах ті посли були прислані і з ним відправлені .А коли б якісь посли були прислані від когось з якоюсь справою , противною нам , великому государеві ,- таких послів війська затримувати і також зараз писати про них до нас ,а без нашого указу назад їх не пускати. А з  турецьким султаном і польським  королем без нашого указу  зносин не мати.

 ...Богданові Хмельницькому ,гетьманові ,і всьому Війську Запорозькому бути під нашою  високою рукою....Служити нам...всякого добра шукати і на наших  неприятелів ,куди їм буде наш государський наказ ,ходити і битись ,і у всім бути в нашій государській  волі вовіки».

 ЗАВДАННЯ  «А».

 Спираючись на документ ,зробіть  висновки про державотворення в Україні  й обгрунтуйте  свою думку відомими вам фактами.

ЗАВДАННЯ «Б».

Проаналізуйте документ, склавши таку  таблицю:

 «Становище України в складі Російської держави в середині ХУІІ ст.»

 

Галузі економічного й політичного життя

Права гетьмана

Обовязки гетьмана

 Зробіть загальні висновки відповідно до мети роботи.

 ЗАВДАННЯ «В».

Проаналізуйте документ і визначіть які права і які обов’язки закріплювалися за гетьманом після входження України до складу Російської держави.

 Заповніть таблицю:

 «Становище України в складі Російської держави в середині  ХУІІ ст»

 

 

Права

Обовязки

Управління

 

 

Суд

 

 

Фінанси

 

 

Військова  справа

 

 

Привілеї

 

 

Міжнародні зносини

 

 

 Зробіть загальний висновок.

Роботу  виконує увесь  клас на початку уроку , протягом 15-20 хвилин , після вступного слова вчителя.

 

 

 

Категорія: Практичні роботи з історії | Додав: natali
Переглядів: 1315 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]