Понеділок, 15.10.2018, 15:30
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ФОРМА ВХОДА
Додаткове учням
ПАРТНЕРИ САЙТУ
Пошук
СЕРТИФІКАТИ
Головна » Файли » Практичні роботи з історії

Лабораторно-практична робота «Україна в програмах декабристів» 9 клас
05.11.2013, 23:44

Лабораторно-практична робота «Україна в програмах декабристів»

Мета

Розкрити зміст програм таємних організацій декабристів,об’єктивну спрямованість їх на перетворення суспільства,прагнення знайти шлях розв’язання гостріших суперечностей у Росії через скасування кріпацтва й ліквідацію самодержавства;визначити місце , яке посідала Україна в планах декабристів ; формувати в учнів уміння аналізувати й узагальнювати історичний матеріал ,спираючись на самостійну роботу з джерелами.

Хід роботи

1.Уважно  ознайомтеся  із запропонованими історичними джерелами та завданням,що до них додається.

2.Підсумуйте одержану інформацію.

3.Зробіть висновки відповідно до мети роботи.

Джерела

З «Руської правди» Павла Пестеля(1821-1823рр.)

«…§.4.Всі повинні бути рівними перед законом…Всі люди в державі мають однакове право на всі вигоди , які дає держава , і всі мають рівні обов’язки , невід’ємні від державного устрою. З цього випливає , що всі люди в державі повинні неодмінно бути перед законом цілком рівні і що всяка постанова , яка порушує цю рівноправність усіх перед законом,є недопустимим зловладдям , що неодмінно мусить бути знищене…

§6 Дворянство…Досить довго існувала можливість для декотрих гнобити всіх інших; тепер час покласти рішучий край тому огидному й безтямному порядку…

§11.Дворянські селяни…Успіхи освіти дедалі поширюються…[Виявляється]дух часу ,що прагне свободи,основаної на законах…Усе це змушує жадати ,щоб рабство в Росії було зовсім знищене…Оскільки таке важливе починання потребує зрілого обміркування й спричиниться до великих змін у державі ,то не може воно до успішного завершення привести інакше ,як поступовим запровадженням…

5)Уся земля,що кожній волості належить , поділяється на дві частини: волосну і приватну. Перша належить усьому суспільству , друга – приватним особам. Перша становить власність громадську , друга – приватну. Волосна земля є недоторканою,вона поділяється на ділянки , ділянки роздаються на вимогу членів волості. Решта землі віддається у винайм стороннім людям не більш як на рік…

8.)…Верховна Рада поділяється на законодавчу і верховно-виконавчу. Перше доручається Народному Вічу, друга-Державній Думі. Крім того, потрібна ще влада дорадча , щоб ці дві не виходили за свої межі. Влада дорадча доручається Верховному Соборові.

9)Народне Віче складається з народних представників,обраних народом на 5 років…

10)Державна Дума складається з 5 членів ,народом обраних на 5 років…

11)Верховний Собор складається з 120 членів , що називається боярами . Бояра призначають на все життя і вони не можуть брати участі ні в законодавчих , ні у виконавчих органах…»

«Фінляндія,Естліндія,Ліфляндія,Курляндія,Білорусія,Малоросія,Новоросія,Бессарабія, Крим,Грузія,увесь Кавказ,землі киргизів,усі народи сибірські і різні інші племена ,що всередині держави проживають , ніколи не користувалися і ніколи користуватися не можуть самостійною незалежністю і завжди належали або до самої Росії…(або до) якоїсь сильної держави. Та й на майбутні часи,через слабкість свою ,ніколи не можуть становити окремих держав; а тому й підлягають усі вони праву благовигоди і мусять при цьому навіки зректися права окремої народності».

З «Конституції « Микити Муравйова (1821-1825рр)

«Досвід усіх народів і всіх часів доводить ,що Влада  Самодержавна однаково згубна для правителів і для суспільства:що вона не відповідає ані правилам святої віри нашої,ані основам здорового глузду…

  Федеральне , або Союзне правління єдино вирішить це завдання ,задовольнить усі умови й поєднає велич народу і волю громадян.

Під наглядом Государя  єдині Законодавчі Збори перебувають у столиці і роблять усі розпорядження загальні для всієї держави.

1.Російський народ вільний і незалежний ,не належить і не може належати ніякій особі і ніякій родині…

5.Громадянами  є ті жителі Російської Держави ,яким надаються  права громадянства.

6.Щоб бути громадянином,потрібні такі умови:

1-а.Вік – не менш як 21 рік.

2-а.Місцеперебування – відоме й постійне проживання.

7-а.Власність – окрема ,на своє імя ,а саме:

1.Нерухоме майно на 500 крб.сріблом   або 2.Рухоме майно на 1000 крб. сріблом…

16.Кріпосний стан і рабство скасовуються. Поділ між шляхетними і простолюдинами не приймається…

24.Право власності ,що містить у собі тільки речі,священне і недоторканне.

25.Землі поміщиків лишаються за ними. Окремий закон визначає винагороду ,яку зобов’язані зробити їм селяни,що забажають покинути свої оселі й переселитися в інше місце.

…У законодавчому й виконавчому відношенні вся Росія поділяється на 14 Держав і 2 області ,що є такі:

VI –Бузька – (Київ)

VIІ – Черноморська – (Одеса)…

ІХ – Українська – (Харків)

54.Законодавча влада кожної Держави доручається Законодавчим Зборам ,які складаються з : 1-е Палата виборних,2-е – Дума.

81.Виконавча влада кожної Держави доручається Державному Правителю,його намісникові й Раді.

92.Народне Віче складається з Верховної Думи й Палати Представників народних…»

 

Завдання А.

Визначіть основні вимоги програмних документів декабристів і порівняйте позиції «Північного»і «Південного» товариств.

 

Завдання Б.

Проаналізуйте запропоновані документи ,фіксуючи проміжні результати аналізу в порівняльній таблиці. Зробіть висновки про спільне та відмінне в програмах «Північного» і «Південного» товариств.

 

«Руська правда»

«Конституція»

1.Державний устрій

 

 

2.Земельне питання

 

 

3.Ставлення до кріпацтва

 

 

4.Виборне право

 

 

5.Доля України

 

 

 

Завдання В.

Порівняйте на підставі таблиці «Руську правду» П.Пестеля і «Конституції» М.Муравйова щодо:1) ставлення до кріпацтва (§16 «Конституції» і §5 «Руської правди»),2) громадянства і виборчого права (§6 «Конституції і §4 «Руської правди»),3) статусу України. Зробіть висновок ,який з документів прогресивніший і чому.

 

 

Категорія: Практичні роботи з історії | Додав: natali
Переглядів: 1376 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]